Dr. Lányi Béla verbita szerzetes ádventi levele

• 2023. december 22.

Levél Cebuból Magyarországra 2023. decemberében

Kedves ismerősök!
Itt Cebuban is zajlik az élet. Ahogyan már eddigi körleveleimben is beszámoltam, továbbra is két gyermekotthont látogatok. Az egyik az, ahová már 2007 óta jártam, a másik pedig ebből szakadt ki, többféle oknál fogva. Engem azonban inkább a gyerekek érdekelnek, akik rászorulnak a segítségre. Nem olyan egyszerű a két csoport között egyensúlyozni, mert a nevelők nem kedvelik egymást. De a gyerekek kedvéért szívesen látogatom mindkettőt vasárnaponként, mégpedig váltogatva. Verbita szeminaristáink segítségével az eredeti csoportnak már november 5-én ádventi lelkigyakorlatot tartottunk a tengerparton. Ezt mutatja a melléklet fénykép is. Az új vezetőnő azt kérte, hogy a gyerekekkel párhuzamosan tartsunk lelki napot a nevelők számára is. Igy először a gyerekeknek szóló elmélkedést tartottam meg, utána csoportos beszélgetésekre hívták őket a segítőim, ezalatt tudtam a felnőttekkel foglalkozni. Velük is a gyerekekről beszélgettünk, hiszen nehéz nevelni olyanokat, akik az utcán töltött sok év után néha nehezen szoknak bele az otthon kötött életébe. A másik, az újabb csoportnak december 10-én tartunk hasonló ádventi lelkigyakorlatot. Ilyenkor jó ételeket is biztosítunk. Amivel pedig a munkahelyem, a cebui verbita egyetem tud segíteni, abból is mindkét csoport részesül. Nemrég az Informatikai Tamszéken dolgozó szlovák verbita atya ajánlottfel tizenhat használt számítógépet, melyeket a  Szlovák Verbita Rendtartomány segítségével felújított. Ezeket november 19-én, vasárnap vittük el a két otthonba, ahol az informatikus hallgatók és oktatók háromórás tréning során mutatták be a kapott gépek használatát.

Idén áprilisban, teljesen váratlanul kineveztek a cebui egyetemünk hegyi kampuszán lévő rendházunk főnökévé. Itt a kampuszon dolgozó rendtársak laknak. Köztük olyan is, akik az intézményben sokkal magasabb beosztást viselnek, mint én. De a rendházban nem a hivatali rang számít, hanem a missziós szerzetesi elkötelezettség. Ezzel a tisztséggel sokkal több kötelesség hárult rám. Augusztusban a római Általános Rendfőnökség helyi vizitációjával és a mi Tartományi Káptalanunkkal kellett foglalkozni. A legnehezebb kötelezettség talán akkor hárult rám, amikor egy hirtelen súlyosan lebetegedett idős atyát kellett látogatni, majd a temetését megszervezni. Hagyatéka leltározását egyedül kellett végeznem, így írják elő a rendi szabályok. Jól ismertem, tizenkét éven át jártam hozzá gyónni – abba a szobába, ahol most a hagyatékot kellett átnéznem. Megható volt átnézni a régi albumait, ahol fiatal és életerős papként ábrázolják őt a képek. Évtizedekig rendi nevelő, majd manilai tartományfőnök volt. Hivatali ideje befejezése után költözött vissza ide, Cebuba, ahol évtizedekkel ezelőtt gyermekkorát töltötte.

Az októberi nemzeti ünnepet Manilában is megünnepelte az ottani Magyar Nagykövetség, a két ország közötti diplomáciai kapcsolatok ötvenedik évfordulójával együtt. Oda nem tudtam elmenni, viszont tanója lehettem annak, hogy november közepén Dr. Tóth Titanilla Nagykövet Asszony és Ipolyi-Keller Zsolt Konzul Úr Cebuba látogatott. Elkísérhettem őket Sibonga városába, ahol a Magyar Kormány jelentős adományából sikerült rendbehozatni a 2021-es szupertájfun alatt megsérült templomtetőt és az alatta lévő templomi mennyezetfreskót. Erről a templomról a mi egyetemi munkacsoportunk készítettünk egy turista zsebkönyvet, amelyet Nagykövet Asszony két iskola tanulói között osztott szét.

A Fülöp-szigeteken a „ber” hónapok már a karácsonyra való készülést jelzik, vagyis szeptembertől már várják Jézus születését. Talán azért is, mert nagyon szeretik a gyermekeket. Számunkra az ádventi készülődés azt jelenti, hogy várjuk Jézust, a Béke Fejedelmét ezekben az időkben, amikor olyan sok háború sújtja a világot. Tajvan és a Dél-kínai tenger közelsége miatt nálunk is nagy a félelem, hiszen a Fülöp-szigetek egykori amerikai gyarmatként az Egyesült Államok leghűségesebb ázsiai támogatója.

Tudom, hogy nagyon nehéz a helyzet Magyarországon, de mégis kérném, hogy aki tudja, támogassa az itteni missziót, mégpedig a gyermekotthonokban végzett munkámat. Magyarországot is képviselem vele. Akik már segítettek és még nem köszöntem meg, azoknak nemsokára külön is köszönetet mondok. A Magyar Verbita Rendtartomány Missziós Titkárságán keresztül lehet adományokat eljuttatni hozzám. Az alábbi az internetes címük: https://missziostitkarsag.hu/uj/adomanyozas/banki-utalas/

A Missziós Titkárság következő bankszámláit lehet használni, melyek a CIB bankhoz tartoznak.
HUF 10700024-69018251-51100005
EUR (HU07) 10700024-69018251-50000005
USD (HU83) 10700024-69018251-50100002

A megjegyzés rovatba kérjük feltüntetni: Lányi Béla SVD testvér, Cebu. A legkisebb adományért is hálásak vagyunk. A megsegített gyermekekkel együtt imádkozunk jótevőinkért.

Imádságos üdvözlettel:
Lányi Béla verbita misszióstestvér, Cebu, Fülöp-szigetek